Menu Close

a-bus-travels-at-a-speed-of-72-km-per-hour-what-is-its-speed-in-metres-per-second-




Question Number 114 by saidinesh999.sd@gmail.com last updated on 25/Jan/15
a bus travels at a speed of 72 km per hour.what is its speed in metres per second?
abustravelsataspeedof72kmperhour.whatisitsspeedinmetrespersecond?
Answered by ghosea last updated on 04/Dec/14
Speed=72 km/h=72×1000meters/hour  =72000 meters/hour=((72000)/(3600))meters/second  =20 meters per second
Speed=72km/h=72×1000meters/hour=72000meters/hour=720003600meters/second=20meterspersecond