Menu Close

Question-168264




Question Number 168264 by Mastermind last updated on 07/Apr/22
Answered by som(math1967) last updated on 07/Apr/22
let speed =xkm/hr  ∴((240)/(x−4)) −((240)/x)=2  ⇒240{((x−x+4)/(x(x−4)))}=2  ⇒((240×4)/(x^2 −4x))=2  ⇒x^2 −4x−480=0  ⇒x^2 −24x+20x−480=0  ⇒(x−24)(x+20)=0   x=24   speed=24km/hr
letspeed=xkm/hr240x4240x=2240{xx+4x(x4)}=2240×4x24x=2x24x480=0x224x+20x480=0(x24)(x+20)=0x=24speed=24km/hr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *