Menu Close

Question-216016




Question Number 216016 by Tawa11 last updated on 25/Jan/25
Answered by som(math1967) last updated on 25/Jan/25
current 20Ω when both switch  oppen=(6/(80))=(3/(40))amp  current flow cct when s_1  s_2  both  close 6÷(50+((20×R)/(20+R)))   =6÷(((1000+70R)/(20+R)))  =((6(20+R))/((1000+70R)))  pd  at 50Ω ((300(20+R))/(10(100+7R)))   pd at 20Ω    6−((30(20+R))/(100+7R))   ∴ 20×(3/(40))=6−((30(20+R))/(100+7R))   ⇒((30(20+R))/(100+7R))=6−(3/2)  ⇒((30(20+R))/(100+7R))=(9/2)  ⇒400+20R=300+21R  ∴R=100Ω
current20Ωwhenbothswitchoppen=680=340ampcurrentflowcctwhens1s2bothclose6÷(50+20×R20+R)=6÷(1000+70R20+R)=6(20+R)(1000+70R)pdat50Ω300(20+R)10(100+7R)pdat20Ω630(20+R)100+7R20×340=630(20+R)100+7R30(20+R)100+7R=63230(20+R)100+7R=92400+20R=300+21RR=100Ω
Commented by Tawa11 last updated on 25/Jan/25
God bless you sir.  I really appreciate.
Godblessyousir.Ireallyappreciate.
Commented by Tawa11 last updated on 28/Jan/25
Sir, please help.  Q216153
Sir,pleasehelp.Q216153

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *