All Questions Topic List
Others Questions
Previous in All Question Next in All Question
Previous in Others Next in Others
Question Number 10286 by Tawakalitu ayo mi last updated on 02/Feb/17
2000gofwaterat100°Cispouredintoacoppercalorimeter150gofwaterat10°C.Thetemperatureofthemixtureis45°C.Calculatethethermalcapaityoftbevessel.specificheatcapacityofcopper=400specificheatcapacityofwater=4200
Answered by ridwan balatif last updated on 02/Feb/17
Toanswerthisquestion,youmustusingAzazblackm1=2kg,△T1=100−45=55oC,c=4200J/kgoC(it′sreleasingheat)→waterm2=0.15kg,△T2=45−10=35oC,c=4200J/kgoC(it′sacceptheat)→waterincalorimeterQreleasing=Qacceptm1×c×△T1=Ccalorimeter×△T2+m2×c×△T22×4200×55=C×35+0.15×4200×35C=12570J/oC
Commented by Tawakalitu ayo mi last updated on 02/Feb/17
Ireallyappreciateyoureffortsir.Godblessyou.
Terms of Service
Privacy Policy
Contact: info@tinkutara.com