All Questions Topic List
Mechanics Questions
Previous in All Question Next in All Question
Previous in Mechanics Next in Mechanics
Question Number 114114 by aurpeyz last updated on 17/Sep/20
A50ggolfballisstruckwithaclubmovingwithavelocityof22m/safteritmoves4cmandballaccelerateswithavelocityof44m/s.estimatetheaverageforceexertedbytheclubontheball.
Commented by aurpeyz last updated on 17/Sep/20
plshelp
Answered by Ar Brandon last updated on 17/Sep/20
mb=0.05Kg,ub=0m/s,vb=44m/s,mc=?,uc=22m/svc=0m/s.Momentumisconserved⇒mbub+mcuc=mbvb+mcvc⇒22mc=44×0.05⇒mc=0.1KgForclub;v=0m/s,a=?,u=22m/s,s=4cm=0.04mUsingv2=u2+2as,0=222+2a×0.04⇒a=−6050m/s2⇒F=ma=0.1×6050=605N
Terms of Service
Privacy Policy
Contact: info@tinkutara.com