All Questions Topic List
Others Questions
Previous in All Question Next in All Question
Previous in Others Next in Others
Question Number 126092 by physicstutes last updated on 17/Dec/20
Aparticlestartsfromrestattimet=0andmovesinastraightlinewithvariableaccelerationam/s2wherea=t5,0⩽t⩽5,a=t5+10t2,t⩾5,tbeingmeasuredinseconds.Showthatthevelocityis2212m/swhent=5and11m/swhent=10.Showalsothatthedistancetravelledbytheparticleinthefirst10secondsis(4313−10ln2)m.
Answered by ajfour last updated on 17/Dec/20
v=∫0tt5dt;0⩽t⩽5=52+∫5t(t5+10t2)dt;t>5=52+(t210−10t)−(52−2)⇒Att=5,v=212m/s=52m/s,andatt=10,v=11m/s.Distancesuntilt=10iss1+s2,∀s1=∫05(t210)dt=12530=256s2=∫510(t210−10t+2)dt=(t330−10lnt+2t)∣510=(1003−256−10ln2+10)s1+s2=4313−10ln2.(Indeed!)
Answered by Dwaipayan Shikari last updated on 17/Dec/20
x.=∫xdt..=∫05t5dt=2510.ms=2.5msAfter10secondsx.=2.5+∫510t5+10t2dt=7.5+1+2.5ms=11ms
Terms of Service
Privacy Policy
Contact: info@tinkutara.com