Question and Answers Forum

All Questions      Topic List

Others Questions

Previous in All Question      Next in All Question      

Previous in Others      Next in Others      

Question Number 131935 by Salman_Abir last updated on 09/Feb/21

Answered by physicstutes last updated on 10/Feb/21

2CH_3 OH + 3O_2  →2 CO_2  + 4 H_2 O  number of moles of CH_3 OH:   ((6.40 g CH_3 OH)/1) × ((1 mol CH_3 OH)/(32 g CH_3 OH)) =  0.2 mol CH_3 OH  mole per coefficient ratio = ((0.2)/2) = 0.100  number of moles of O_2 :   ((10.2 g O_2 )/1) × ((1 mol O_2 )/(32 g O_2 )) = 0.319  mol O_2   mole per coefficient ratio = ((0.319)/3) = 0.106   ⇒ CH_3 OH is the limiting reagent.  now ((0.2 mol CH_3 OH)/1)× ((2 mol CO_2 )/(2mol CH_3 OH)) × ((44 g CO_2 )/(1 mol CO_2 )) = 8.8 g CO_2    percentage yield = ((actual yield)/(theoritical yield)) × 100% = ((6.12 g)/(8.80 g))× 100    percentage yield = 69.5% ≈ 70.00%

2CH3OH+3O22CO2+4H2OnumberofmolesofCH3OH:6.40gCH3OH1×1molCH3OH32gCH3OH=0.2molCH3OHmolepercoefficientratio=0.22=0.100numberofmolesofO2:10.2gO21×1molO232gO2=0.319molO2molepercoefficientratio=0.3193=0.106CH3OHisthelimitingreagent.now0.2molCH3OH1×2molCO22molCH3OH×44gCO21molCO2=8.8gCO2percentageyield=actualyieldtheoriticalyield×100%=6.12g8.80g×100percentageyield=69.5%70.00%

Terms of Service

Privacy Policy

Contact: info@tinkutara.com