All Questions Topic List
Oscillation and Waves Questions
Previous in All Question Next in All Question
Previous in Oscillation and Waves Next in Oscillation and Waves
Question Number 132265 by Salman_Abir last updated on 12/Feb/21
Answered by physicstutes last updated on 12/Feb/21
m=4kg,k=100Nm−1T=2πmk=2π4100⇒T=4π25sf=1T=254πHzT=2πω⇒ω=2πT=2π.254π=252rad/s
Terms of Service
Privacy Policy
Contact: info@tinkutara.com