Question and Answers Forum

All Questions      Topic List

Others Questions

Previous in All Question      Next in All Question      

Previous in Others      Next in Others      

Question Number 132337 by I want to learn more last updated on 13/Feb/21

Answered by physicstutes last updated on 14/Feb/21

First we determine the limiting reagent:  mass of BaCl_2  = 40.8 g  ⇒ number of moles = ((40.8)/((137.3+2×35.5))) mol = 0.196 mol  mass of K_2 SO_4  = 50.7 g  ⇒ number of moles = ((50.7)/((2×39.0+32.0+4×16))) mol = 0.291 mol  hence BaCl_2  is the limiting reagent and will determine the end of the reaction  now we do a gram to gram conversion.  gram → number of moles → mole ratio → gram.   ((0.196 mol BaCl_2 )/1)× ((2 mol KCl)/(1 mol BaCl_2 )) × ((74.5 g KCl)/(1 mol KCl)) = 29.2 g KCl

Firstwedeterminethelimitingreagent:massofBaCl2=40.8gnumberofmoles=40.8(137.3+2×35.5)mol=0.196molmassofK2SO4=50.7gnumberofmoles=50.7(2×39.0+32.0+4×16)mol=0.291molhenceBaCl2isthelimitingreagentandwilldeterminetheendofthereactionnowwedoagramtogramconversion.gramnumberofmolesmoleratiogram.0.196molBaCl21×2molKCl1molBaCl2×74.5gKCl1molKCl=29.2gKCl

Commented by I want to learn more last updated on 23/Feb/21

I appreciate sir. Thanks

Iappreciatesir.Thanks

Commented by Tawa11 last updated on 14/Sep/21

nice

nice

Terms of Service

Privacy Policy

Contact: info@tinkutara.com