All Questions Topic List
Others Questions
Previous in All Question Next in All Question
Previous in Others Next in Others
Question Number 13260 by Tinkutara last updated on 17/May/17
NumberofmolesofKMnO4requiredtooxidiseonemoleofFe(C2O4)inacidicmediumis(a)0.6(b)1.67(c)0.2(d)0.4
Answered by sandy_suhendra last updated on 17/May/17
[MnO4−+8H++5e→Mn2++4H2O]×3[C2O42−→2CO2+2e]×5[Fe2+→Fe3++e]×5−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−(+3MnO4−+5C2O42−+5Fe2++24H+→3Mn2++12H2O+10CO2+5Fe3+Fe(C2O4)=1moleKMnO4=35×1mole=0.6mole(A)
Commented by Tinkutara last updated on 15/Jul/17
ThanksSir!
Answered by Tinkutara last updated on 15/Jul/17
Terms of Service
Privacy Policy
Contact: info@tinkutara.com