Question and Answers Forum

All Questions      Topic List

None Questions

Previous in All Question      Next in All Question      

Previous in None      Next in None      

Question Number 191897 by sciencestudentW last updated on 03/May/23

if we combine 100gr Na with 180 Cl_2   then how much NaCl will produce?

ifwecombine100grNawith180Cl2thenhowmuchNaClwillproduce?

Answered by Subhi last updated on 03/May/23

252.17 g

252.17g

Commented by sciencestudentW last updated on 03/May/23

practice?

practice?

Commented by sciencestudentW last updated on 03/May/23

please show your practice!

pleaseshowyourpractice!

Answered by Subhi last updated on 03/May/23

no of moles of Na= ((100)/(23))  moles of Cl_2 = ((180)/(70))  2Na+Cl_2 ⇒2NaCl  Na:NaCl ⇒2:2⇒((100)/(23)):((100)/(23))  Cl_2 :Nacl⇒1:2⇒((18)/7):((36)/7)  Na is the limiting reactant in the reaction  no of moles of NaCl=100/23  mass=moles×molar mass=((100)/(23))×(35+23)=252.17 g  remained of Cl_2 =((18)/7)−((1/2)×((100)/(23)))=0.39  mass remaied=0.39×70=27.826 g

noofmolesofNa=10023molesofCl2=180702Na+Cl22NaClNa:NaCl2:210023:10023Cl2:Nacl1:2187:367NaisthelimitingreactantinthereactionnoofmolesofNaCl=100/23mass=moles×molarmass=10023×(35+23)=252.17gremainedofCl2=187(12×10023)=0.39massremaied=0.39×70=27.826g

Terms of Service

Privacy Policy

Contact: info@tinkutara.com