Question and Answers Forum

All Questions      Topic List

None Questions

Previous in All Question      Next in All Question      

Previous in None      Next in None      

Question Number 31954 by mondodotto@gmail.com last updated on 17/Mar/18

Answered by mrW2 last updated on 18/Mar/18

A=A_0 e^(−λt)   0.5A_0 =A_0 e^(−15λ)   ⇒λ=((ln 2)/(15))  0.4A_0 =A_0 e^(−λt)   ⇒λt=ln 0.4^(−1) =ln 2.5  ⇒t=((ln 2.5)/(ln 2))×15=19.8≈20 hours

A=A0eλt0.5A0=A0e15λλ=ln2150.4A0=A0eλtλt=ln0.41=ln2.5t=ln2.5ln2×15=19.820hours

Commented by mondodotto@gmail.com last updated on 19/Mar/18

thanx

thanx

Terms of Service

Privacy Policy

Contact: info@tinkutara.com