Question and Answers Forum

All Questions      Topic List

Vector Questions

Previous in All Question      Next in All Question      

Previous in Vector      Next in Vector      

Question Number 32529 by byaw last updated on 27/Mar/18

Commented by byaw last updated on 27/Mar/18

Please help

Pleasehelp

Commented by mrW2 last updated on 27/Mar/18

is it on the earth?  how can a men weight only 7 kg and  how can he climb a ladder?

isitontheearth?howcanamenweightonly7kgandhowcanheclimbaladder?

Answered by mrW2 last updated on 28/Mar/18

Commented by mrW2 last updated on 28/Mar/18

N_2  L sin θ+f_2  L cos θ=Mg (L/2) cos θ+mg s cos θ  N_2 L(sin θ+μ_2  cos θ)=(((ML)/2)+ms)g cos θ  ⇒N_2 =(((((ML)/2)+ms)g cos θ)/(L(sin θ+μ_2  cos θ)))  N_1  L cos θ−f_1  L sin θ=Mg (L/2) cos θ+mg (L−s) cos θ  N_1 L(cos θ−μ_1  sin θ)=[ ((ML)/2)+m(L−s) ]g cos θ  ⇒N_1 =(([ ((ML)/2)+m(L−s) ]g cos θ)/(L(cos θ−μ_1  sin θ)))    N_2 =f_1 =μ_1 N_1   ⇒(((((ML)/2)+ms)g cos θ)/(L(sin θ+μ_2  cos θ)))=((μ_1 [ ((ML)/2)+m(L−s) ]g cos θ)/(L(cos θ−μ_1  sin θ)))  ⇒((ML+2ms)/((sin θ+μ_2  cos θ)))=((μ_1 (ML+2mL−2ms))/((cos θ−μ_1  sin θ)))  ⇒ML(cos θ−μ_1  sin θ)+2ms(cos θ−μ_1  sin θ)=μ_1 (ML+2mL)(sin θ+μ_2  cos θ)−2mμ_1 s(sin θ+μ_2  cos θ)  ⇒2ms(1+μ_1 μ_2 )cos θ=(ML+2mL)(μ_1 sin θ+μ_1 μ_2  cos θ)−ML(cos θ−μ_1  sin θ)  ⇒2ms(1+μ_1 μ_2 )cos θ=ML(2μ_1 sin θ+μ_1 μ_2  cos θ−cos θ)+2mμ_1 L(sin θ+μ_2  cos θ)  ⇒(s/L)=(((M/m)[2μ_1 sin θ+(μ_1 μ_2 −1) cos θ]+2μ_1 (sin θ+μ_2  cos θ))/(2(1+μ_1 μ_2 )cos θ))  ⇒(s/L)=(((M/m)[2μ_1 tan θ+μ_1 μ_2 −1]+2μ_1 (tan θ+μ_2 ))/(2(1+μ_1 μ_2 )))    ⇒(s/L)=((2[2×(1/2)tan 40°+(1/2)×(1/3)−1]+2×(1/2)(tan 40°+(1/3)))/(2(1+(1/2)×(1/3))))  ⇒(s/L)=((9 tan 40°−4)/7)=0.507  ⇒s=0.507×7=3.55 m

N2Lsinθ+f2Lcosθ=MgL2cosθ+mgscosθN2L(sinθ+μ2cosθ)=(ML2+ms)gcosθN2=(ML2+ms)gcosθL(sinθ+μ2cosθ)N1Lcosθf1Lsinθ=MgL2cosθ+mg(Ls)cosθN1L(cosθμ1sinθ)=[ML2+m(Ls)]gcosθN1=[ML2+m(Ls)]gcosθL(cosθμ1sinθ)N2=f1=μ1N1(ML2+ms)gcosθL(sinθ+μ2cosθ)=μ1[ML2+m(Ls)]gcosθL(cosθμ1sinθ)ML+2ms(sinθ+μ2cosθ)=μ1(ML+2mL2ms)(cosθμ1sinθ)ML(cosθμ1sinθ)+2ms(cosθμ1sinθ)=μ1(ML+2mL)(sinθ+μ2cosθ)2mμ1s(sinθ+μ2cosθ)2ms(1+μ1μ2)cosθ=(ML+2mL)(μ1sinθ+μ1μ2cosθ)ML(cosθμ1sinθ)2ms(1+μ1μ2)cosθ=ML(2μ1sinθ+μ1μ2cosθcosθ)+2mμ1L(sinθ+μ2cosθ)sL=Mm[2μ1sinθ+(μ1μ21)cosθ]+2μ1(sinθ+μ2cosθ)2(1+μ1μ2)cosθsL=Mm[2μ1tanθ+μ1μ21]+2μ1(tanθ+μ2)2(1+μ1μ2)sL=2[2×12tan40°+12×131]+2×12(tan40°+13)2(1+12×13)sL=9tan40°47=0.507s=0.507×7=3.55m

Commented by byaw last updated on 31/Mar/18

Thank you very much

Thankyouverymuch

Terms of Service

Privacy Policy

Contact: info@tinkutara.com