Question and Answers Forum

All Questions      Topic List

UNKNOWN Questions

Previous in All Question      Next in All Question      

Previous in UNKNOWN      Next in UNKNOWN      

Question Number 35791 by spherecity@gmail.com last updated on 23/May/18

A 5100 cm^2  trapezium has the perpendicular  distance between the two parallel sides  60 m. If one of the parallel sides be 40 m   then find the length of the other parallel side.

A5100cm2trapeziumhastheperpendiculardistancebetweenthetwoparallelsides60m.Ifoneoftheparallelsidesbe40mthenfindthelengthoftheotherparallelside.

Answered by tanmay.chaudhury50@gmail.com last updated on 23/May/18

A=(1/2)(l_1 +l_2 )×d  5100=(1/2)(40+x)×60  40+x=((5100)/(30))  40+x=170  x=130

A=12(l1+l2)×d5100=12(40+x)×6040+x=51003040+x=170x=130

Terms of Service

Privacy Policy

Contact: info@tinkutara.com