All Questions Topic List
Mechanics Questions
Previous in All Question Next in All Question
Previous in Mechanics Next in Mechanics
Question Number 69847 by Rio Michael last updated on 28/Sep/19
Aplaneistravellingat500km/hreastward.windblowsat90km/hrsouthward.findthevelocityanddirectioniftheplanerlativetotheground.
Answered by MJS last updated on 28/Sep/19
(5000)+(0−90)=(500−90)v=5002+902=102581≈508.035angle=arctan−90500=−arctan950≈−10.20°
Commented by Rio Michael last updated on 28/Sep/19
thankssir
Terms of Service
Privacy Policy
Contact: info@tinkutara.com