Question and Answers Forum

All Questions      Topic List

Mechanics Questions

Previous in All Question      Next in All Question      

Previous in Mechanics      Next in Mechanics      

Question Number 71054 by jagannath19 last updated on 11/Oct/19

Commented by jagannath19 last updated on 11/Oct/19

with explanation

withexplanation

Commented by mr W last updated on 11/Oct/19

x=v cos θ t  y=v sin θ t−(1/2)gt^2   t=((v sin θ)/g)  y_(max) =((v^2  sin^2  θ)/(2g))=(v^2 /(4g))=100  ⇒(v^2 /g)=400  v cos θ t=300  t=((300)/(v cos θ))  y=t(v sin θ −(1/2)gt)=((300)/(v cos θ))(v sin θ−((300g)/(2 v cos θ)))  =300(tan θ−((300g)/(2 v^2  cos^2  θ)))  =300(1−((300)/(400)))  =75 m =height of ball

x=vcosθty=vsinθt12gt2t=vsinθgymax=v2sin2θ2g=v24g=100v2g=400vcosθt=300t=300vcosθy=t(vsinθ12gt)=300vcosθ(vsinθ300g2vcosθ)=300(tanθ300g2v2cos2θ)=300(1300400)=75m=heightofball

Terms of Service

Privacy Policy

Contact: info@tinkutara.com