All Questions Topic List
Others Questions
Previous in All Question Next in All Question
Previous in Others Next in Others
Question Number 97803 by pete last updated on 09/Jun/20
Theannualsalariesofemployeesinalargecompanyareapproximatelynormallydisributedwithameanof$50,000andastandarddeviationof$20,000.a.whatpercentofpeopleearnlessthan$40,000?b.whatpercentofpeopleearnbetween$45,000and$65,000?c.whatpercentofpeopleearnmorethan$70,000?
Answered by Rio Michael last updated on 10/Jun/20
(a)forthisquestion,x=40,000andz−value=−0.5P(x<40000)taketheareaofthenormaldistributioncurvetotheleftof−0.5=0.308⇒percentage=0.308×100=30.8%(b)whenx=45000,z=−0.25whenx=65000,z=0.75P(45000<x<65000)weneedtheareaofthenormaldistributioncurveinbetween−0.25and0.75=0.3720⇒percentage=0.3720×100=37.20%(c)forx=70,000,z=1P(x>70000)willbetheareaofthenormaldistributioncurvetotherightof1.=0.1586⇒percentage=15.86%
Commented by pete last updated on 10/Jun/20
ThankuverymuchsirRio
Commented by Rio Michael last updated on 10/Jun/20
Youarewelcome
Terms of Service
Privacy Policy
Contact: info@tinkutara.com