All Questions Topic List
Electrostatics Questions
Previous in All Question Next in All Question
Previous in Electrostatics Next in Electrostatics
Question Number 40700 by Necxx last updated on 26/Jul/18
Achargeq1=2.0×10−9Cisplacedatthepoint,(x=0,y=4cm)andanothercharge,q2=−3.0×10−9Cislocatedatthepoint,(x=3cm,y=4cm).Ifathirdcharge,q3=4.0×10−9Cisplacedattheorigin,a)obtainthexandycomponentofthetotalforceonq3b)Calculatethemagnitudeanddirectionofthetotalforceonq3.
Answered by tanmay.chaudhury50@gmail.com last updated on 26/Jul/18
q1=+veq2=−veq3=+vesoforceonq3byq1isrepulsivedirection−veyaxisF→1=9×109×2.0×10−9×4.0×10−9(0.04)2×(−j→)forceonq3byq2isattractiveF→2=9×109.3.0×10−9×4.0×10−9(0.05)2(0.03i→+0.04j→0.05)netforceF→=F→1+F→2F→1=7216×109+4−18(−j→)=4.5×10−5(−j→)F→2=10825×109+4−18(0.03i→+0.04j→0.05)F→2=4.32×10−5(35i+45j)=2.592×10−5i+3.456×10−5jnetforceF→=2.592×10−5i+7.956×10−5jmiagnetude≈(9+64)×10−5=8.54×10−5Ndirectiontan−1(7.9562.592)=tan−1(3.07)...
Terms of Service
Privacy Policy
Contact: info@tinkutara.com