All Questions Topic List
Electrostatics Questions
Previous in All Question Next in All Question
Previous in Electrostatics Next in Electrostatics
Question Number 52222 by Umar last updated on 04/Jan/19
Answered by peter frank last updated on 04/Jan/19
a)E=vdE=1506×10−3=25000V/ma=eEma=(1.6×10−19)×250001.8×10−15a=2.2222m/spleasecheckrightorwrong
Terms of Service
Privacy Policy
Contact: info@tinkutara.com